Faaliyetlerimiz

  • İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi öğrencilerine destek

İzmir Bizim Okul Eğitim, Sağlık ve Kültür Vakfı olarak öncelikli faaliyetimiz yüksek öğrenimlerine Fransa’da devam edecek olan öğrencilere, yüksek öğrenim kurumlarına kabulleri sonrasındaki süreçte destek olmaktır. Bu kapsamda gidilecek şehir ve okul ile ilgili bilgilendirme, Fransa’daki resmi kurumlar (yurt, okul, vb) ile bağlantının sağlanması, vb. konularda öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Bugüne kadar Fransa’ya giden destek verdiğimiz öğrenci sayısı ve gittikleri üniversitelere yönelik bilgiler aşağıda sunulmuştur.

faaliyetlerimiz_tablo1a

faaliyetlerimiz_tablo2a

faaliyetlerimiz_tablo3a

  • Yuvaya Dönüş Projesi

Okulumuz ile birlikte şekillendirdiğimiz ve uygulamakta olduğumuz bu proje ile özellikle matematik ve fen bilimleri alanlarına yönelik Fransızca eğitim veren öğretmen ihtiyacına destek olunması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında tercihen İzmir Saint-Joseph Lisesi olmak üzere, frankofon okullardan mezun olup yükseköğretimlerini eğitim fakültesinde tamamlayan öğrencilere, mezuniyetleri sonrasında Fransa’da dil eğitimi almalarına yönelik 10 aya kadar burs verilmesi planlanmıştır. Söz konusu destek kapsamında, bursiyerin eğitimini başarıyla tamamlaması halinde İzmir Saint-Joseph Lisesi’nde öğretmen olarak işe başlama garantisi verilmektedir. Proje kapsamında 2017 yılı içerisinde 2 bursiyere destek sağlanmıştır. Bursiyerlerimiz, biri Kimya, diğeri Fizik olmak üzere 2017-2018 eğitim öğretim yılına Okulumuzda öğretmen olarak göreve başlamışlardır.

  • Ortak Diploma Projesi: ECAM Mühendislik Okulu/Yaşar Üniversitesi

İzmir Bizim Okul Eğitim, Sağlık ve Kültür Vakfı ve ECAM Vakfı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde, ECAM (Graduate School of Engineering) Mühendislik Okulu ile İzmir Yaşar Üniversitesi arasında “Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü” kapsamında bir program oluşturulmuştur. Fransızca ve İngilizce olmak üzere çift dilde eğitim verilecek program kapsamında Lisans seviyesinde 2+2: Ortak diploma (Tr-Fr), Yüksek lisans seviyesinde 1+1: Çift diploma (Fr-Tr) programı yürütülecektir. Programın hayata geçmesi için YÖK onayı beklenmektedir. Söz konusu programın benzerinin farklı üniversitelerde ve alanlarda gerçekleştirilmesi de planlanmaktadır.

  • Eğitim faaliyetleri

Vakfımız Fransızca dilinde eğitimin desteklenmesi amacıyla, paydaş kurumlarla işbirliği içinde çeşitli eğitim organizasyonlarının düzenlenmesine destek olmaktadır. Bu kapsamda ilk eğitim İzmir Saint-Joseph Lisesi öğretmenlerine yönelik Eylül 2015’de düzenlenmiştir.